Na co se připravit
Zvažujete pořízení nového chlupatého člena rodiny, ale vlastně moc nevíte, jak se nato připravit? Pak si přečtěte následující článek, ať víte, co vás může čekat.
Všechna štěňátka jsou krásná a roztomilá, tak má člověk občas pocit, že stačí miska na vodu a jídlo, pelíšek a spousta lásky a času na mazlení. Ale to opravdu nestačí :-)
- V první řadě připravte svůj domov na příchod nového člena rodiny. Odstraňte vše, co by pro štěňátko mohlo být nebezpečné - předměty, které by na sebe mohlo převrhnout, malé předměty (například hračky), které by mohlo pozřít, jedovaté rostliny nebo cenné předměty, které nechcete, aby během hry přišly k úhoně. Pejskovi vyhraďte místo, které bude mít jen pro sebe. Od nás si štěňátka odvezou dečku, která bude vonět po mamince a sourozencích, což pejskům velmi pomáhá při odloučení a zvykání si na nový domov.
- Připravte si pro štěňátka hračky. Ani tady se ale nemá nic přehánět. Stačí jich pár a počítejte s tím, že je pravděpodobně stejně brzy zničí. Wiky byla vzorná, nezničila nikdy nic, ale pokud byste u svého pejska pozorovali, že má sklony k likvidaci věcí, vyhněte se plyšákům a hračkám s drobnými prvky. Čemu se ale vyhněte obloukem jsou tahací hračky a celkově hra, kdy se s pejskem přetahujete. Sice je tahle hra u pejsků velmi oblíbená, může jim tahání zničit chrup (zkus) a to jistě nechcete.
- Během prvního roku života se pejskům obměňují zuby, myslete na to, když budou pejskové sami doma nebo si budou hrát s dětmi. Kousáním si totiž pomáhají od bolesti a nekomfortu.
- Štěňátka potřebují spoustu vaší lásky a trpělivosti. Doposud byla obklopena svými sourozenci a hlavně svou maminkou a tak pro některá může být příchod do nového prostředí stresující. Ocitnou se v úplně odlišném prostředí plném nových pachů, vjemů, lidí. Každý člen rodiny se chce s novým mazlíčkem pochopitelně pomazlit, pohladit si jej, je to naprosto přirozené. Pokud se ale na štěňátko vrhne větší množství lidí může to být pro vaše štěňátko zbytečný stres. Seznamujte je proto s dalším členy postupně, nejlépe v klidném prostředí. To platí obzvlášť pokud máte doma malé děti. Ty je dobré na příchod štěňátka předem připravit a vysvětlit jim, jak se k novému členu rodiny chovat. NIKDY NENECHÁVEJTE MALÉ DĚTI SE ŠTĚNÁTKEM BEZ DOZORU!
- Další věc, kterou musíte promyslet a naplánovat je váš čas, který štěňátku věnujete. Když jsme si Wiky přivezli domů my, byli jsme s ní asi měsíc a půl doma. Zařídili jsme si dovolenou tak, že jsme se postupně střídali a Wiky tak nebyla vůbec sama. Přestože každý nemá možnost vzít si tolik dovolené, myslete na to, že každá vaše energie a čas, které do štěňátka v tomto citlivém období investujete se vám několikrát vrátí! Štěňátko si zvyká na nové prostředí a tak potřebuje někoho, kdo mu v tom pomůže. V původním domově to byla jeho maminka a sourozenci, teď to budete vy.
- V tomto období se soustřeďte na pravidelné venčení (před jídlem i po jídle), a ač je to náročné, je třeba to dodržovat i v noci. Je dobré mít doma připravené i savé podložky (ty ale třeba naše princezna drze ignorovala :-D). Připravte se i nato, že z počátku vás bude čekat spoustu uklízení, než se štěňátko naučí chodit na záchod ven.
- Naučte štěňátko, kde má misku s vodou a jídlem, tu umístěte na dobře promyšlené místo, které by mělo mít štěňátko vždy dostupné. Předem dobře zvažte, jestli budete krmit granulemi nebo budete připravovat barf. Obojí má své výhody i nevýhody. Od nás si každé štěňátko ponese balíček s krmením, na které budou zvyklé. Pokud se rozhodnete jako my pro barf, je dobré si o tom něco nastudovat. Nám velmi pomohla knížka Barf - krmení psa přirozenou stranou od Kateřiny Novosádové. Je plná užitečných informací, receptů i hotových jídelníčků.
- První procházky budou velmi krátké. Spousta majitelů se vidí se svým pejskem na krásné procházce, to ale není hned možné. V první řadě by se štěňátko mělo seznámit s nejbližším okolím vašeho domu (ideálně zahrada). Stejně jako malé děti ani štěňátka toho velmi nenachodí, navíc dokud nebudou mít za sebou důležitá očkování, měly byste se úplně vyhnout společnosti ostatních pejsků a míst jako jsou psí hřiště. Vyhněte se i místům, kde víte, že se vyskytuje větší množství psů a lidí. Pokud máte tedy vlastní oplocenou zahradu, máte vyhráno.
- Mějte na paměti, že takto malá štěňátka nesmí chodit po schodech. Ano, i naše princezna se do svých 15 kg nechala nosit nahoru a dolů pěkně v náručí :-)
- Neplánujte si žádnou dovolenou mimo domov. Štěňátka si potřebují zvyknout na svůj nový domov, páníčky, seznámit se s terénem i pachy ve svém okolí. Pokud si pozvete návštěvu, ujistěte se, že ví, jak se v přítomnosti štěňátka chovat a jak s ním manipulovat.
- Postupně připravujte štěňátko na pobyt o samotě. Není třeba s tím začínat hned po příjezdu domů. My jsme Wiky připravovali asi po 14 dnech pobytu u nás. Šli jsme na to opravdu pomalu a postupně. Nejdřív jsme ji nechávali na malou chvilku samotnou v místnosti, to jsme postupně prodlužovali podle toho, jak se jí vedlo (samozřejmě v těchto chvílích jeden visel jedním okem na klíčové dírce a druhý uchem na dveřích, jestli je všechno ok :-D) Když to Wiky zvládla, začali jsme postupně na chvíli odcházet z domu, zase jsme začali u malých chvilek a postupně jsme tuto dobu prodlužovali).
Pobyt o samotě je pro pejsky často velmi stresující. V takových chvílích je může napadnout opravdu cokoliv. Připravte proto svůj domov a všechny členy rodiny na tyto situace předem.
TIP PRO VÁS: Pokud odcházíte z domova , byť jen na malou chvilku, ujistěte se, že štěňátko nemá v dosahu věci, které by na sebe mohlo převrhnout, nenechávejte na stole ani nikde v dosahu jídlo, které by štěňátko nedopatřením snědlo. Odstraňte z dosahu veškeré předměty, které by štěňátko mohlo rozkousat a to včetně jedovatých rostlin! Pejsek musí mít samozřejmě neustále k dispozici misku s vodou. Pokud odcházíte na delší domu, je velmi praktické mít dávkovací misku na jídlo. Ujistěte se, že pejsek se během vaší nepřítomnosti nedostane do míst, které si nepřejete. Naučte tedy všechny členy domácnosti zavírat dveře :-)
Předně odstraňte všechny nebezpečné předměty, jedovaté rostliny, cenné předměty a podobně. Myslete také na to, že malá štěňátka nesmí skákat z vyvýšených míst a věřte, že si tito malí tvorové umí velmi snadno a rychle nějaké takové místo najít.
Život s malou Wiky nás naučil, že není dobré nechávat odsunuté židle u stolu, že nezavřené dveře od koupelny můžou znamenat, že nás po návratu domů, může čekat toaletní papír roztrhaný a roztahaný doslova po celé chodbě :-D a že není radno nechávat malé štěňátko nikde! venku bez vodítka, neb i tato malá stvoření jsou schopna být během malé chvilinky úplně jinde, než si člověk představuje :-)